budafok

Budafok jest węgierską brandy powstałą z destylatów win tokajskich, które są podwójnie destylowane. Leżakowanie trwa od trzech do nawet ponad dwunastu lat i to w dębowych beczkach. To chyba jedna z pierwszych brandy, jakie miałam okazję posmakować (nie pamiętam, czy pierwsza była Pliska czy Budafok). Ta brandy wyróżnia się na pewno ceną, dość niską i jest z pewnością jedną z najbardziej znanych brandy w naszym kraju. Podobno nie jest to jednak najlepszy trunek z tego kraju, ale ja nie mam porównania, ponieważ z brandy węgierskich znam jedynie Budafok.

Brandy Budafok ma bardzo miłą dla oka barwę, takiego bursztynu wyłowionego z morza i skierowanego w stronę słońca. Pewnie to leżakowanie w dębowych beczkach wpływa na koloryt. Nazwa trunku pochodzi od dzielnicy Budapesztu, gdzie w piwnicach leżakuje sobie ta brandy.

Picie Budafoka nie jest jakimś szczególnym doznaniem. Ot, bardzo przeciętna, ale jednocześnie solidna brandy. Mam wrażenie, że poszczególne partie się różnią w smaku, bo w takim subiektywnym odbiorze miałam do czynienia z lepszym i gorszym Budafokiem. Może to kwestia długości leżakowania?

Budafok
3.9239 głos[y]Cena*: 26 zł

Powyższa cena za pojemność: 0,5 l

Zawartość alkoholu: 36%

*cena zakupu przez naszego recenzenta

Komentarze

  1. pan Piotr

    „w takim subiektywnym odbiorze miałam do czynienia z lepszym i gorszym Budafokiem” ja miałem wyłącznie do czynienia z tym gorszym-syf jakby jakąś brynę z bejca zmieszać. może wyjaśnieniem jest fakt,że to coś butelkowane jest w Polsce?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *