Strona główna SariOz, czyli jak to się stało, że Żory mają swoje piwo

SariOz, czyli jak to się stało, że Żory mają swoje piwo

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Oceń alkohol
Żorzanie niejednokrotnie udowadniali, że mają poczucie humoru (patrz chociażby wydarzenie Przystanek Żory – warto wyguglać). Nie inaczej było w prima aprilis. W jednym z lokalnych serwisów została opublikowana informacja, że jeden z przedsiębiorców, a dokładniej Radosław „Ozi” Góra prowadzący pub pod nazwą Ozi Pub, przy współpracy z miastem wyprodukuje pierwsze żorskie piwo.

I tak samo, jak Rybnik ma swoje Rybnickie, Racibórz – Raciborskie, a Jastrzębie – Jastrzębską Mozaikę, tak Żory miały mieć piwo Sari – ognisty trunek. Według redakcyjnych doniesień miało zawierać aż 7% alkoholu i nawiązywać do historii Żor (obejmuje ona m.in. kilka pożarów, które zniszczyły miasto Żory), a przy tym być łatwo dostępne w lokalnych sklepach w cenie nieprzekraczającej 6 zł.

Jak to przy każdym primaaprilisowym żarcie, tak i tutaj szybko pojawiło się sprostowanie, ale już było za późno – okazało się bowiem, że piwo Sari na pewno powstanie!

piwo sarioz
Ozi prezentuje piwo SariOz

Skąd nazwa SariOz?

Do Radosława Góry odezwali się przedstawiciele Browaru JAP z Jastrzębia-Zdroju i przy współpracy z Jastrzębską Akcją Piwowarów oraz Żorskimi Przyjaciółmi Dobrego Piwa żorskie piwo stało się faktem. Ostatecznie zdecydowano się na nazwę SariOz, która jest złączeniem łacińskiej nazwy miasta Żory – Sari, oraz ksywy pomysłodawcy – Oziego.

300 butelek AIPA na start!

Premiera piwa miała miejsce dokładnie 25 maja 2016. Do sprzedaży trafiło 300 butelek piwa w stylu AIPA. Przy produkcji użyto trzech odmian chmielu, a mianowicie Simcoe, Mosaic i Citra, oraz drożdży S-04, słodu jęczmiennego i pszenicznego. Na etykiecie można było przeczytać, że „SariOz to piwo jasne, mocno chmielone, kuszące bogactwem aromatów. Tak, jak Żory kuszą historią, tradycją i nowoczesnością”.

Wystarczyły tyko dwa dni, aby zapasy całkowicie się wyczerpały. Pan Radosław z przedstawicielami browaru nie mieli więc innego wyjścia – zapadła decyzja o uwarzeniu kolejnej warki i tym razem do sprzedaży trafiło 500 butelek piwa w stylu APA z zawartością alkoholu 5% (IBU 38; skład: chmiele Marynka, Taurus, Mosaic, słód jęczmienny i pszeniczny). I tutaj zapasy wyczerpały się bardzo szybko, bo w zaledwie 2 tygodnie.

sarioz etykieta
Etykieta SariOz

Kilka słów o piwie SariOz

SariOz ma przydatność do spożycia 21 dni, sam proces warzenia z fermentacją trwa minimum 5 tygodni. Najlepiej smakuje schłodzone do temperatury 8-10 stopni Celsjusza. Warzone jest w rybnickim Browarze Tragarz. Butelka bezzwrotna.

Twórcy piwa eksperymentują ze stylami, więc w zależności od okresu, w jakim je się zakupi, można trafić na styl American Pale Ale, American Amber Ale, Irish Red Ale, Scottish Red Ale.

Piwo dostępne jest w stałej sprzedaży w Ozi Pub przy ul. Moniuszki 9 w Żorach (woj. śląskie). Oferta pubu obejmuje zarówno wyśmienitą muzykę, w tym koncerty na żywo, a jak wiadomo, jest to najlepsza oprawa do degustacji piwa.

Ocena SariOz

Osobiście miałam przyjemność skosztować AIPA. Mogę napisać, że samo piwo to żadna rewolucja – jest poprawne i przyjemnie orzeźwiające. W smaku czuć przede wszystkim całe owoce cytryny i grapefruita (z pestkami i otoczką włącznie), do tego nuty ziołowe nadające lekkiej gorzkości.

Ale w tym wszystkim nie o piwo chodzi. To przede wszystkim udane posunięcie biznesowe w dobie, kiedy to piwa rzemieślnicze królują w sklepach, a konsumenci odchodzą od tradycyjnych koncernowych piw na rzecz ofert mniejszych browarów. Przede wszystkim jednak jest to udana akcja wizerunkowa dla miasta Żory, które doczekało się swojego piwa i piwosze (w tym ja :)) z całej Polski to doceniają.

Autor: piwoszka

Chcesz opublikować swój artykuł? Dołącz do nas!


Polecane artykuły:

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Please enter your name here