Strona główna ARTYKUŁY Gin – co to jest i jak powstaje? Jak wybrać odpowiedni gin...

    Gin – co to jest i jak powstaje? Jak wybrać odpowiedni gin dla siebie?

    213
    0
    Roku Gin

    Dobry gin ma bogaty smak i ciekawą historię – kryją się za nim liczne inspiracje i nawiązania kulturowe. To charakterystyczny alkohol, który dzięki swojej wyjątkowości wciąż zyskuje na popularności. W tym artykule sprawdzimy, czym dokładnie jest gin, co to za alkohol, jak powstaje oraz co to znaczy, że gin faktycznie możemy uznać za “dobry”.

    Co to jest gin? Co warto o nim wiedzieć?

     Gin – co to takiego? To rodzaj destylowanego alkoholu, który jest produkowany z połączenia alkoholu etylowego i botanicznych składników (w szczególności z popularnego jałowca). Gin charakteryzuje się intensywnym smakiem i aromatem, często opisywanym jako lekko gorzki – ze względu na wspomniane nuty jałowca, a także cytrusów i ziół. Jedną z unikalnych cech ginu jest jego wszechstronność w kwestii nut smakowych i zapachowych. Producentom ginu pozostawia się wiele swobody w wyborze botanicznych składników, co prowadzi do powstawania różnych wariantów ginów (różniących się między sobą smakiem i charakterem).

    Jak i z czego powstaje gin? 

    Czym tak naprawdę jest gin – z czego powstaje? Odpowiedź jest prosta: to alkohol wytwarzany poprzez proces destylacji. Podstawowym składnikiem tego procesu jest alkohol etylowy. Jednak dopiero botaniczne składniki, takie jak przytaczany już przez nas jałowiec, czy ziarna kolendry oraz cytrusy nadają ginowi jego charakterystyczny smak i aromat. Co istotne, istnieją różne metody destylacji, ale za każdym razem kluczowym etapem jest wydobycie charakterystycznego cytrusowo-ziołowego smaku. Na ostateczny smak całej kompozycji wpływ mają składniki pochodzenia roślinnego oraz ich jakość.

    Ciekawostka: po destylacji gin może być rozcieńczany wodą do pożądanej mocy i smaku.

    Gin – skąd się wziął i jakie są jego rodzaje?

    Warto wiedzieć, że gin ma bogatą historię, która jest nierozerwalnie związana z jego różnorodnością smakową. Pierwotnie pochodzi z Holandii, gdzie w XVII wieku destylowano go jako lekarstwo, ale prawdziwą sławę zyskał dopiero w Wielkiej Brytanii. Co ciekawe, różne metody produkcji i dodatki botaniczne doprowadziły do powstania różnych gatunków ginu, które są cenione przez koneserów na całym świecie.

    Najbardziej znany, London Dry Gin, jest destylowany z czystego alkoholu zbożowego, a dodatek składników botanicznych następuje dopiero w trakcie trzeciego procesu destylacji. Ta metoda daje wytrawny, klasyczny smak, który większości z nas kojarzy właśnie z ginem. Z kolei Plymouth Gin ma słodszą nutę z powodu większej zawartości składników botanicznych. Możemy spróbować również Old Tom Gin, który jest słodszy niż londyński odpowiednik, a jego historia sięga czasów, gdy dodatkowy cukier miał maskować niedoskonałości wynikające z mniej zaawansowanych metod destylacji.

    Inną kategorią jest Distilled Gin, który, podobnie jak London Dry, wymaga ponownej destylacji z dodatkiem składników botanicznych, ale może zawierać aromaty dodawane po zakończeniu tego procesu. Ostatnio dużą popularnością cieszy się gin infuzowany, który już po procesie destylacji jest macerowany z owocami, przez co nabiera, intensywnego smaku i koloru.

    Jak widać, różnorodność gatunków ginu jest fascynująca i świadczy o jego bogatej ewolucji na przestrzeni wieków.

    Jak smakuje gin?

    Smak ginu, a zwłaszcza takiego naprawdę dobrego, jest zdecydowanie unikalny. Jednoznacznie stwierdzenie, jak smakuje gin, to duże wyzwaniem. Każdy gin bowiem może różnić się w

    zależności od rodzaju dodanych botanicznych składników. Im bardziej unikalne botanikalia, tym ciekawszy smak końcowy całej kompozycji. Do naszych faworytów zdecydowanie należą japońskie składniki botanicznie oraz ich połączenia. Z jednej strony są delikatne, a z drugiej – charakterystyczne i wyczuwalne. Z reguły jednak klasyczny gin jest opisywany jako lekko gorzki, z nutami jałowca, cytrusów i ziół. Jałowiec nadaje ginowi charakterystyczny smak i aromat, często porównywany do subtelnej nuty sosny. Niektóre odmiany ginu są bardziej cytrusowe, podczas gdy inne wydają się raczej korzenne lub ziołowe. Istnieje także wiele ginów smakowych, które zawierają dodatkowe aromaty (np. truskawki, maliny czy jałowiec).

    Gin – jaki wybrać?

    Nie wiesz, jaki gin wybrać? Nic dziwnego – można się pogubić! Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów ginu, więc wybór bywa przytłaczający. My mamy jednak swojego faworyta.

    Poznaj Roku Gin

    Roku Gin to japoński gin premium. W krótkim czasie zdobyła uznanie na całym świecie, stając się klasyką trudną do doścignięcia przez konkurentów. Roku zawiera sześć składników botanicznych, które są charakterystyczne dla Japonii (ciekawostka: ”roku” oznacza po japońsku właśnie “sześć”). Do tych japońskich składników należą: kwiaty i liście wiśni, herbata sencha, herbata gyokuro, pieprz sanshō oraz owoce yuzu. Dzięki ich perfekcyjnemu połączeniu, Roku charakteryzuje się subtelniejszym smakiem i aromatem na tle innych ginów  – jednocześnie pozostaje wyrazisty i orzeźwiający. Pasuje więc do klasycznych koktajli, ale również do bardziej egzotycznych połączeń smakowych. Jest to obecnie obowiązkowy punkt do odhaczenia podczas eksplorowania świata ginów. I jednocześnie jest to punkt, do którego się wraca w swojej podróży.

    Pamiętaj, że najlepszym sposobem, aby znaleźć swoje ulubione połączenie dla ginu, jest eksperymentowanie. Czerp radość degustacji, ale rób to w umiarkowany sposób. Cheers!

    Artykuł powstał we współpracy z partnerem Roku Gin.
    www.pijodpowiedzialnie.pl

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Wpisz treść komentarza
    Proszę podać swoje imię tutaj
    Captcha verification failed!
    Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!