Badania dotyczące postawy wobec picia alkoholu, które przeprowadzone zostały przez Centrum Badań Opinii Społecznej wykazały, że najczęściej spożywanym trunkiem w Polsce jest piwo. Aż 52% ankietowanych zadeklarowało, że najchętniej sięgają oni właśnie po ten rodzaj napoju alkoholowego. Okazuje się, że poza walorami smakowymi, piwo posiada także wiele właściwości, które mogą pozytywnie wpływać na nasz organizm. Należy pamiętać jednak, że alkohol jest substancją toksyczną, a więc spożywanie go w dużych ilościach może nieść za sobą negatywne konsekwencje.
Piwo skutecznie zwalcza ból głowy
Naukowcy z londyńskiego Uniwersytetu Greenwich udowodnili, że dwa kufle piwa potrafią zniwelować ból głowy nawet o 25%. Okazuje się, że alkohol ten ma silniejsze działanie przeciwbólowe niż większość leków, w których składzie znajduje się paracetamol. Doktor Thompson, który kieruje zespołem badaczy stwierdził, że stworzenie lekarstwa na bazie piwa, które nie będzie powodowało skutków ubocznych może okazać się przełomem w dziedzinie medycyny.
Pozytywny wpływ piwa na nasze serce
Jeszcze inne prace badawcze, które przeprowadzone zostały przez naukowców z uniwersytetu w Pensylwanii udowodniły, że regularne picie piwa może ustrzec nas przed chorobami serca oraz wylewami. Badanie to polegało na spożywaniu jednej butelki tego trunku dziennie. Po zakończeniu eksperymentu okazało się, że u ankietowanych zdecydowanie wolniej obniżał się poziom lipoprotein wysokiej gęstości (potocznie nazywanych dobrym cholesterolem). Spożywanie tego wyrobu obniża ryzyko wystąpienia zawału serca aż do 60% (w porównaniu do osób, które go nie spożywają). Piwo nie uchroni nas więc przed złamanym sercem, ale na te niezłamane z pewnością wpłynie w sposób pozytywny.
Dlaczego piwo powinny pić panie?
Okazuje się, że alkohol ten wpływa także w pozytywny sposób na naszą urodę. Picie szklanki piwa dziennie zapobiega starzeniu się skóry, zapewni jej odpowiednie nawilżenie, a także nada jej zdrowy wygląd. Wszystko to dzięki witaminom z grupy B i E, które zawarte są w tym trunku. Piwo odblokowuje pory, co pozwala pozbyć się skórnych niedoskonałości.
Piwo dobre dla kości
Jasne piwo zawiera dużą ilość krzemu, który wpływa na mineralną gęstość kości. Krzem odgrywa niezwykle istotną rolę w ludzkim organizmie. Jego niedobór może przyczyniać się do powstawania chorób kości, takich jak ich rozmiękanie, a w przypadku złamań- niski poziom krzemu utrudnia zrastanie się kości. Picie piwa powoduje dostarczanie organizmowi budulca, który wzmacnia szkielet. W 2009 roku w Bostonie przeprowadzone zostało badanie, które wykazało, że starsze osoby, które spożywają jedną szklankę piwa dziennie, są zdecydowanie mniej narażone na urazy i złamania.
Należy pamiętać jednak, że alkohol jest substancją mocno toksyczną. Aby cieszyć się z korzystnych właściwości piwa, niezbędne jest zachowanie umiaru. Spożywanie go w nadmiernych ilościach może nieść za sobą negatywne skutki.