Strona główna INNE Czym jest Cachaça?

Czym jest Cachaça?

Zawartość alkoholu

406
0

Cachaça to destylowany spirytus wytwarzany z soku z trzciny cukrowej. Jest produkowany wyłącznie w Brazylii i często błędnie uważany za odmianę rumu. Narodowy duch kraju, cachaça i jej najsłynniejszy koktajl, caipirinha były kiedyś najbardziej popularne w Brazylii. Chociaż cachaça często przewyższa sprzedaż ginu i tequili, 99% z tego piją Brazylijczycy. Dziś zyskuje globalną uwagę i regularnie pojawia się w dobrze zaopatrzonych barach i sklepach monopolowych.

Cachaça vs. Rum

Cachaça została stworzona przed rumem i jest uznawana przez wielu historyków za pierwszy napój destylowany w Ameryce Łacińskiej. Należy do oddzielnej kategorii likierów, które są związane z rumem, ponieważ mają wspólny destylat na bazie cukru.

Podstawowa różnica polega na tym, że cachaça jest wytwarzana ze świeżo wyciśniętego soku z trzciny cukrowej. Rum jest najczęściej destylowany z produktów ubocznych cukru. Cachaça ma zazwyczaj surowy, roślinny, owocowy smak z bardziej subtelną słodyczą.

Z czego jest zrobiona Cachaça?

Cachaça jest produkowana wyłącznie w Brazylii i jest narodowym duchem Ameryki Południowej. W Brazylii jest ponad 3000 legalnych destylarni i prawie tyle samo produkuje ją nielegalnie.

Wymagane jest, aby była ona fermentowana ze świeżo wyciśniętego soku z trzciny cukrowej. Trzcina musi być uprawiana w Brazylii, chociaż gorzelnicy używają różnych odmian, aby nadać jej subtelne różnice w produkcji. Sok jest poddawany fermentacji z drożdżami w celu przekształcenia cukru w ​​alkohol, a następnie destylowany. Zazwyczaj poddawana jest pojedynczej destylacji. Niektóre rodzaje są butelkowane bezpośrednio po destylacji lub okresie leżakowania w zbiornikach ze stali nierdzewnej, podczas gdy inne dojrzewają.

Starzenie sprawia, że ​​cachaça jest naprawdę wyjątkowa. Gorzelnicy mogą używać beczek z dębu amerykańskiego lub francuskiego, zarówno nowych, jak i używanych (wcześniej zawierających alkohole takie jak burbon lub brandy). Do tworzenia swoich beczek mogą również wykorzystywać różne gatunki rodzimego drewna, a każdy z nich dodaje jej wyjątkowości.

Większość zawiera 40% objętości alkoholu.

Jak smakuje?

Smak cachaçy może się znacznie różnić, ale często ma subtelną słodycz (mniejszą niż rum) i kilka nut owocowych. Wiele przemysłowych marek może mieć chemiczny smak alkoholu, ale marki z najwyższej półki będą miały bardziej wyraźną owocowość i dużą nutę słodyczy.

Rodzaje

Podobnie jak w przypadku rumu i tequili, różne rodzaje cachaçy są klasyfikowane według koloru, który zależy od tego, jak są przechowywane po destylacji.

Branca: co oznacza „biały” w języku portugalskim, „branca cachaças” może być również oznaczana jako srebrna, klasyczna lub tradycyjna.

Amarela: oznacza „żółty” i ten typ może być oznaczony jako złoty lub starszy. Aby zakwalifikować się jako starsza, butelka musi składać się z co najmniej 50% cachaçy, która spędziła co najmniej rok w beczkach o pojemności nie większej niż 700 litrów.

Jak pić Cachaçę?

Ta z najwyższej półki najlepsza jest do popijania i delektowania się na skałach. Jest to również bardzo popularny dodatek do koktajli. Cachaça jest mocno zakorzeniona w brazylijskiej kulturze i najczęściej można znaleźć ją w narodowym napoju tego kraju, czyli caipirinhi.

0/5 (0 Reviews)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!