Strona główna PIWO Grodziska White IPA

Grodziska White IPA

Zawartość alkoholu

1118
0

Grodziska White IPA to jedno z tych piw, których etykieta wygląda tak przeciętnie i nudno, że nie zwróciłabym na nie w ogóle uwagi, gdyby nie znajomy, który mnie nim poczęstował.

„Szampan wśród piw”

Śledząc historię tego browaru, dowiedziałam się, że piwo grodziskie to jedno z najstarszych piw w Europie. Nazwa pochodzi od miejscowości Grodzisk Wielkopolski, gdzie pierwszy raz powstało. Przez wielu piwowarów browar nazywany jest „dumą polskiego piwowarstwa”. Początki piwa z Grodziska to czasy średniowiecza – początek XIV wieku, a według tradycji był to rok 1301.

Piwa z browaru Grodziska nazywane są „szampanem wśród piw”, ze względu na wysoką jakość i oryginalny smak.

Opis

Wygląd: kapsel i etykieta butelki przedstawia mapę – zapewne mapę okolic browaru.

Zapach: zielonej herbaty i bergamotki – cytrusowej kwaśnej pomarańczy. Pachnie bardzo intensywnie, orzeźwiająco, wręcz soczyście.

Kolor: jasno- złoty, słomkowy, dosyć mętny.

Piana: puszysta, solidna i co najważniejsze  – trwała. Oblepia gęsto ściany szklanki i redukuje się do półcentymetrowej warstwy.

Smak: w smaku czuć ziołowo-owocowo-herbacianą goryczkę. To zdecydowanie pszenica z większą goryczką. Dominuje zielona herbata, pomarańcze i goryczka. Na upalne dni idealne.

Grodziska White IPA chmielone jest na zimno, z kompozycji chmieli: japońskiego Sorachi Ace, Hallertau Blanc i amerykańskiego Equinox. Tworzy to cytrusowo-tropikalny profil tego piwa i wnosi owocowo-kwiatowe elementy. Na koniec fermentacji dodawane są liście herbaty Sencha Earl Grey, dzięki temu uzyskuje ono nutę herbacianą z akcentem bergamotki (gorzko-kwaśnego owocu cytrusowego).

Składniki: słód jęczmienny pilzneński, słód pszeniczny, pszenica, słód żytni, woda z Grodziska Wielkopolskiego, chmiel: Hallertau Blanc, Sorachi Ace, Magnum, Equinox, zielona herbata Sencha Earl Grey 0,3% oraz drożdże grodziskie.

Jest to piwo pasteryzowane, w zwrotnych butelkach o poj. 0,5l. i o zawartości alkoholu 6%. Dosyć oryginalne, orzeźwiające i przyjemne. Jest goryczka i jest herbatka.

0/5 (0 Reviews)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!