Tradycja wznoszenia toastów wywodzi się ze starożytnej Grecji. Wówczas osoby biorące udział w uczcie nabierały trunek ze wspólnego dzbana i ucztowały, oddając cześć swoim bogom. Dzisiaj toasty i słynne „na zdrowie” wygłasza się przy okazji ważnych uroczystości, chcąc podnieść rangę spotkania, ale również na wszelkiego rodzaju imprezach, na których pojawiają się alkoholowe koktajle. Wtedy toast jest symbolem wspólnego biesiadowania.
Kiedy wznosi się toasty?
W dobrym tonie jest wznoszenie toastu wraz z wygłoszeniem przemówienia. Taki akcent wydarzenia pojawia się przede wszystkim podczas ważnych uroczystości. Toasty są mile widziane na weselach, na których stają się symbolem wypicia za zdrowie i pomyślność nowożeńców.
Nie ma jednej reguły, która mówi o konkretnym czasie, w którym wypada wznieść toast. Najczęściej jest on realizowany tuż po głównym daniu, ale jeszcze przed deserem. Trzeba przyznać, że wódka na wesele zazwyczaj pojawia się na stołach, a kieliszki nią wypełnione wznoszone są do góry co najmniej kilka razy podczas trwania tego rodzaju imprezy. Nie popełnisz faux pax, jeśli czujesz potrzebę wzniesienia toastu za młodych i wszystkich zgromadzonych na weselu gości już podczas przystawki.
Kto wznosi toast?
Zgodnie z tradycją toast jako pierwszy wznosi gospodarz, a wzniesieniu kieliszków bardzo często towarzyszy przemówienie z intencją wspólnego napicia się alkoholowego napoju. W przypadku wesela funkcję gospodarza pełni najczęściej ojciec panny młodej. Podczas toastu gospodarz dziękuję za przybycie gościom i wygłasza życzenia skierowane do wszystkich lub do osób, na których cześć zostało zorganizowane wydarzenie, na przykład do gości honorowych.
Kiedy gospodarz wzniesie pierwszy toast, kolejne również są mile widziane i mogą je wznosić osoby, które uczestniczą w spotkaniu. Pamiętaj jednak, że jeśli czujesz potrzebę zainicjowania toastu i wygłoszenia przemowy, musisz się do tego odpowiednio przygotować.
Czym wznosi się toast?
Zgodnie z tradycją pierwotnie toasty wznoszono jedynie czerwonym winem, w kolejnych latach przyjęło się wznoszenie toastów szampanem. W Polsce, szczególnie podczas wesela pierwszy toast wnoszony jest szampanem, a kolejne kieliszkiem wódki. Błędem nie jest jednak wznoszenie kieliszka napełnionym dowolnym alkoholem, wedle preferencji biesiadników. Osoby, które nie spożywają wysokoprocentowych napojów, z powodzeniem mogą wznieść toast bezalkoholowym koktajlem.
Pomysły na toast
Podczas toastu najważniejszym elementem jest przemowa. Nie wystarczy okrzyk „na zdrowie”, dobrze jest przemyśleć jej treść. Wznoszenie toastów powinno być eleganckie, ale może być też żartobliwe. Doskonale, jeśli w trakcie przemowy składane są życzenia z wyraźnym zaznaczeniem osoby lub osób, na których cześć wznosi się kieliszek. Podczas wesela w dobrym tonie są toasty nie tylko dla młodej pary. Nowożeńcy mogą wznieść toast za wszystkich weselników oraz za swoich rodziców, wygłaszając w ich stronę szczególne podziękowania.