Strona główna PIWO Bojan Czarny

Bojan Czarny

Zawartość alkoholu

Cena

Pojemność

667
0

Nie jest tajemnicą, że przyciągają mnie piwa, które w nazwie mają „czarny” lub „black”. Nie o sam gatunek piwa mi chodzi, ale właśnie o moje zamiłowanie do koloru czarnego i zawsze, jak stoję przed półką sklepową, zastanawiając się, co wybrać, to takie piwa mają u mnie pierwszeństwo. Nie inaczej było tym razem – Bojan Czarny od razu przyciągnął moje spojrzenie. A na dokładkę jeszcze, że to browar Bojanowo, który kojarzy mi się dobrze.

Bojan Czarny to ciemne piwo górnej fermentacji typu american stout – alk. 6%, ekstrakt 14%.

Butelka i etykieta

Zachowana jest spójność wizerunkowa z innymi przedstawicielami Bojanowa, jak Toporek. Mamy kontrastową etykietę z prostym rysunkiem przedstawiającym sielski widok (pola, drzewa, ścieżka), do tego oczywiście kłos po obu stronach nazwy piwa.

Zapach

Czuć żywicę i miłe akcenty cytrusowe. Co istotne, nie są to akcenty mocne, tylko takie, które naprawdę trzeba wyniuchać.

Kolor i piana

Piwo ciemnobrązowe, bez przebłysków (sprawdzałam i pod światło słoneczne i te płynące z monitora), na dodatek wydaje się dosyć gęste i lekko mętne, co widoczne było szczególnie przy przelewaniu. Piana przy przelewaniu wręcz bryzgała i przybierała ciemnobrązowy kolor, by po uspokojeniu się pozostać beżową i drobno pęcherzykowatą, a przy tym i nietrwałą. Po jakiś 2 minutach miałam pianę zaledwie na 3 milimetry.

Smak

Cierpkie palone nuty w parze z przyjemną i kwaskowatą goryczką, do tego cytrusy (kojarzyło mi się szczególnie z grapefruitem). Piwo niestety jest wodniste, ale przy dłuższej konsumpcji nabiera smaku. Nie polecam pić prosto z lodówki, tylko najlepiej dać ochłonąć trochę browarowi, który ocieplany w dłoni jeszcze bardziej wydobywa swoje zachęcające aromaty.

Piwo lekko syczy przy przelewaniu, ale potem – jak i piana – również się uspokaja i mamy tutaj do czynienia z lekkim i poprawnym nagazowaniem.

Ocena

Piwo smacznie się pije, wchodzi gładko, mogłoby być bardziej intensywne i aromatyczne, ale i tak ma u mnie ocenę 4/5.

Inne piwa z Browaru Bojanowo (Browary Regionalne Jakubiak):

 

Bojan Czarny
Bojan Czarny
Bojan Czarny

0/5 (0 Reviews)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!