Strona główna PIWO Bojan Strażackie

Bojan Strażackie

Zawartość alkoholu

Cena

Pojemność

971
1

Bojan Strażackie to niefiltrowany lager produkowany z czterech odmian chmielu: sybilla, amarillo, lubelski i marynka.

Piwo ma barwę jasnozłotą, typową dla lagerów; samo piwo jest lekko zmętnione. Biała piana gęsta z drobnymi pęcherzykami szybko opada, naznaczając brzeg szklanicy. W smaku piwo ma wyczuwalne nuty owocowe, do tego czuć goryczkę, która jednak nie zostaje długo na języku. Sam zapach piwoszy nie zachwyci, ale też nie odrzuci – wyczuwalny jest chmiel, ale nie narzuca się swą intensywnością.

Piwa strażackiego spróbowałam, tak jak innych bojanowskich, i jakbym miała je ocenić, jest to piwo takie dość typowe. Zdecydowałam się na jego zakup, bo zaciekawiła mnie etykieta i sama nazwa – w moim mniemaniu, kupując to piwo, to tak jakbym składała hołd strażakom.

Jakbym miała wskazać, które z piw Browaru Bojan najbardziej przypadło mi do gustu, to byłby to Toporek. Niestety, Strażackie posiada mniej ekstraktu (zaledwie 11%, gdy Toporek to 14% wag), na dodatek ciągle miałam wrażenie metalicznego posmaku na języku, a piwo wydawało mi się dość wodniste i słabe. Takie piwo, które po schłodzeniu można wypić duszkiem po intensywnym wysiłku fizycznym, aby uzupełnić płyn, a potem już przychodzi czas na delektowanie się lepszą propozycją z Bojanowa czy innego browaru.

Piwa z Bojanowa to:

  • Bojan Wielkopolskie – lager, zawartość alkoholu 5%, pasteryzowane
  • Bojan Strażackie – lager, zawartość alkoholu 5%, niefiltrowane
  • Bojan Toporek –lager, zawartość alkoholu 6%, niefiltrowane
  • Bojan Czarny – ciemne piwo, zawartość alkoholu 6%
  • Piwo Kokosowe – smakowe jasne piwo, zawartość alkoholu 5%
  • Bojan Złoty Smok – lager z dodatkiem ryżu, zawartość alkoholu 5,5%

Ciekawostka nr 1: Piwa z Bojanowa mają nawiązania strażackie z prostej przyczyny – wraz z utworzeniem browaru powołano straż pożarną w Bojanowie, a to właśnie na wieży browaru dyżurny strażak pełnił swą służbę, wypatrując pożarów.

Ciekawostka nr 2: To Marek Jakubiak, dość kontrowersyjny polski piwowar (akcja Jakubiak vs Michalczewski) stoi za reaktywacją zabytkowego browaru w Bojanowie; dzięki niemu reaktywacji doczekały się też browary w Ciechanowie i Lwówku Śląskim. Własnością firmy Browary Regionalne Jakubiak są ponadto Browar Tenczynek i Browar Biskupiec. Piwa są dystrybuowane przez sieć hurtowni Piwa Regionów.

Bojan Strażackie

bojan-strażackie-etykieta

0/5 (0 Reviews)

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!