Kaper określany jest mianem najmocniejszego jasnego piwa w Polsce. Piwo jasne pasteryzowane dolnej fermentacji długo leżakujące produkowane w browarze w Elblągu należącym do Grupy Żywiec, zawiera 8,7% alk. i 20% zawartości ekstraktu.
Historia
Po raz pierwszy Kapra uwarzono w 1690 roku. Jednak na Pomorzu tak mocne piwo produkowano już w okresie późnego średniowiecza. Piwo nawiązuje do floty kaperskiej stworzonej przez Kazimierza Jagiellończyka, stąd na etykiecie statek korsarski oraz odpowiednie hasło, że piwo jest „warzone z korsarskim zacięciem”.
Od zakończenia II wojny światowej po rok 2001 to browar we Wrzeszczu produkował Kapra pod nazwą Kaper Królewski, następnie jako Hevelius Kaper – browar elbląski (nazwa ta została nadana na cześć astronoma i browarnika Jana Heweliusza).
Konsumpcja
Kaprowe kremowe piwo na pewno warto pić, gdy jest odpowiednio schłodzone – tylko wtedy można w pełni delektować się smakiem, który jest wypadkową czterech gatunków słodu i chmielu lubelskiego. W nos uderza atrakcyjny zbożowo-chlebowy aromat, a przy przelewaniu ciemna bursztynowa piana zachęcająco się unosi, by potem jednak szybko opaść. W smaku wyraźnie słodowe z wyczuwalnym alkoholem, co można nawet porównać posmakiem do słodkiego wina. Goryczka niska.
Ocena
Ponieważ jest to piwo mocne i słodowe, nie każdy się nim zachwyci. Na pewno piwo rozgrzewa i daje do głowy. Trochę ciężko się nim delektować, ale nie wypada w końcowej ocenie źle. Ode mnie ocena 3,5/5.