Strona główna PIWO Kasztelan Niepasteryzowane

Kasztelan Niepasteryzowane

Zawartość alkoholu

Cena

Pojemność

5239
9

Jest to jedno z tych piw, po które sięgam bez zastanowienia. Pewność, że to piwo mnie nie zawiedzie jest taka sama, jak pewność, że maminy schabowy na niedzielny obiad będzie mi smakować.

Kasztelan Niepasteryzowane to piwo, które przykuło moją uwagę samym słowem „niepasteryzowane”. Z każdym łykiem jednak rozumiałam, że nie jest to typowy „niepasterniak”, a ja zostałam sprytnie zmanipulowana przez wrednego marketingowca, który zgarnia zapewne grube pieniądze za okłamywanie takich niewinnych dziewuszek, jak ja. Ale jednak… nawet ten fakt potraktowałam ze wzruszeniem ramion i jak tępa baba nadal to piwo kupuję. Po prostu mi smakuje.

Pasteryzowany niepasterniak

Co mnie w tym piwie zdziwiło? To, że smakowo nie różniło się od Kasztelana zwykłego, czyli jasnego pełnego. Naprawdę. Przez chwilę zastanawiałam się, czy moje babskie kubki smakowe są tak niewysublimowane i jednak nie jestem taką piwoszką-smakoszką, jak myślałam, ale wystarczyło przekazać piwo do posmakowania komuś innemu. Werdykt ten sam.

Jako że jestem dość ciekawska, zaczęłam w necie wertować strony i zauważyłam, że nie tylko ja mam dość niewygodne wewnętrzne przekonanie, że zostałam oszukana… Piwo niepasteryzowane ma się wyróżniać świeżością, łagodniejszym smakiem, a tutaj nie zauważyłam tego, nawet gdy testowałam piwo na sposób degustatora wina (wąchanie, branie łyczka, płukanie zębów, wypluwanie).

Dodam do tego, że niepasteryzowane piwo powinno mieć krótką datę ważności, ponieważ nie jest odpowiednio zakonserwowane do dłuższego przechowywania.  Jeśli spojrzymy na datę przydatności do spożycia kasztelana, to już powinno nam dać sporo do myślenia.

Zdarzało mi się kupować piwa, które miały ważność 14 dni, w przypadku Kasztelana Niepasteryzowanego jest to aż 3 miesiące.  Wszystko dzięki mikrofiltracji, która zastąpiła tutaj pasteryzację, ale jednocześnie pozbawiła piwa walorów smakowych i zapachowych. W efekcie mamy piwo, które smakuje jak wiele innych na rynku, wobec którego została zastosowana sztuczka, byśmy w dobrzej wierze je kupowali („och, świeże, naturalne piwo z mnóstwem witamin!”). Wietrzycie tutaj ściemę? Bo ja tak, moi znajomi i blogerzy z branży piwowarskiej również.

Fakty

Kasztelan to jasne piwo dolnej fermentacji warzone przez Browar Kasztelan w Sierpcu (grupa Carslberg Polska S.A.). Zawiera 5,7% alkoholu i określane jest jako piwo niepasteryzowane.

Werdykt

Zdaję sobie sprawę, że sięgając po to piwo, pokazuję, jak poddaję się modzie na niepasteryzowane; jak naprawdę mogę nie mieć pojęcia o piwie i jak muszę mieć przytępiony smak, żeby w ogóle to piwo kupować. Jednakże, jak pisałam wyżej, piwo  kasztelańskie po prostu mi smakuje. Nie kupuję go, bo zależy mi na niepasteryzacji (bo nie zależy; uważam, że sama pasteryzacja nie jest zła i jest wiele dobrych pasterniaków, które przez nieszczęsną modę znikają z półek sklepowych).

Nie zamykam swoich ust przed innymi produktami z branży piwowarskiej. Wbrew przeciwnie, jestem osobą o otwartych kubkach smakowych i często kupuję piwa, zarówno niszowe, jak i rekomendowane przez innych. A Kasztelańskie jest jednym z tych piw, które wybieram, gdy mam smaka i ochotę na pewniaka.

kasztelan

kasztelan-niepasteryzowane

 

 

0/5 (0 Reviews)

9 KOMENTARZE

  1. Czy ściema? W pewnym sensie tak, ale dajmy spokój. ..nie takie manipulacje spotykamy wokół. No dobra. ..może nie do końca jest to piwo niepasteryzowane ze wszystkimi tego konsekwencjami, Ale faktem jest, że po prostu jest dobre. Gdy po raz pierwszy piłem to piwo, byłem naprawdę zaskoczony, nie znałem tej marki, a cena jest całkiem, całkiem atrakcyjna.

  2. Czy do Kasztelanka dolali znowu łyk świeżej wody? Kasztelan niepasteryzowany trzy lata temu – 5,7°
    Kasztelan niepasteryzowany dodano napis świerze – 5,6°
    Kasztelan tego roczny od maja 2018r. – 5,4°

  3. Według mnie nic nie rozcieńczają tego piwa. Tylko te zarówno 5,7% jak i 5,4% to orientacyjna zawartość alkoholu. Piwo przeważnie i tak tyle nie ma jak informują na etykiecie. Według jakiejś tam normy piwo może się wachać o 0,9%. Czyli realnie kiedyś mogło mieć minimum 4,8% obj, a obecnie zgodnie z prawem nawet minimum 4,5%. Jednak bardziej stawiam na to że nigdy ono nie miało 5,7%. A obecne 5,4% jest dużo bardziej realne i dokładne. W tyskim też zmniejszyli, i obecnie ma 5,2%. W co można wierzyć. Natomiast w takie np. 6% dla żubra to nie wierzę. Żubr ma raczej mniej %..

  4. Kasztelan czy jasne czy niepasteryzowane to najlepsze piwo dla tych co wolą przewagę jęczmieniu niż chmielu w piwie. Z czym się kojarzy. Rejon płocki, nieistniejące radio Boss, Sierpc i mimo że zduńszczone przez Carlsberg wciąż urzeka świetnym smakiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!