Fortuna Czarne (zwana też Ciemna Fortuna czy Czarna Fortuna) to ciemne słodowe aromatyzowane piwo dolnej fermentacji z browaru Fortuna w Miłosławiu, które produkowane jest od 1997 roku. Piwo warzone z jasnego pilzneńskiego słodu jęczmiennego i karmelowego, z dodatkiem karmelu i cukru oraz wyciągu z orzeszków drzewa kola.
Przyznam szczerze, że bardzo rozsmakowałam się w tym piwie. Pewnego razu wypiłam Czarną Fortunę przypadkiem na jakimś wyjeździe, nie odnotowując w ogóle, co piję, a potem straciłam wiele tygodni, żeby odnaleźć ten smak w przypadkowo napotkanych piwach. A czemu szukałam? Bo zapamiętałam, że to piwo bardzo mi smakowało, a gdy zdałam sobie sprawę, że nawet nie pamiętam jego nazwy, wkręciłam sobie na maksa, że to piwo było szczególnie wybitne i muszę je znaleźć! Przy pomocy znajomych, którzy co rusz podsuwali mi ciemne piwa pod nos, w końcu trafiłam! Pierwszy łyk i… zachwyt trochę opadł, a ja skonstatowałam, że piwo jednak trochę wyidealizowałam, ale nie zmienia to faktu, że nadal to czarne piwo lubię.
Dlaczego to piwo jest takie dobre? Ponieważ jest to piwo z wyraźnie zarysowaną nutą kawowo-karmelową. I nie jest tak, że jakaś nuta przeważa („o, czuję tylko kolę” czy „o, samo piwo”), tylko całość jest tak sprytnie zbilansowana, że można piwo smakować i smakować. No właśnie, i ta kola. Pierwsze skojarzenie jest właśnie takie, że jest to mieszanka chmielu i koli, ale naprawdę to piwo to akurat coś więcej.
O samym piwie słów kilka
Zapach słodkawy, kojarzący się właśnie z napojem z koli, bez uchwytnego zapachu goryczkowatego chmielu. Gęsta i bujna piana, która szybko nie opada. Smak w sumie został już poniekąd opisany, ale dodam, że niektórzy krytykują to piwo właśnie przez to, że jest słodkie i „kolowate”, nazywając je babskim piwem, ale jeśli posmakować tego piwa dłużej, wyczuć można coś więcej, jak na przykład akcenty palone czy kawowe. Na pewno brak tutaj wyraźnie zarysowanej goryczki, dlatego piwo nie przypadnie do gustu osobom, które lubią „męskie” klasyczne piwa.
Warto wiedzieć:
- Piwo Fortuna Czarne zostało wpisane w 2006 roku na polską Listę Produktów Tradycyjnych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ze względu na kultywowanie tradycyjnego procesu produkcji tego piwa poprzez m.in. stosowanie ciemnego cukru.
- Piwo wielokrotnie nagradzane, m.in. znak „Dobre, bo Polskie”, Nagroda Publiczności na Poznańskich Targach Poznańskich Polagra-Farm, metal w Konkursie Piw w Szczyrku.
- Browar Fortuna dzięki temu piwu otrzymał tytuł Polski Producent Żywności 2006.
Przeczytaj również:
Jedno z łatwiej dostępnych piw czarnych, raczej nie nazwałbym go babskim bo w większych ilościach zmienia swoje walory smakowe na cięższe 🙂
Osobiście lubię przede wszystkim czarne, więc nieraz miałem okazję próbować.
Dobry wieczór
24 .01.17 córka ze znajomymi kupiła piwa Fortuna i w córki piwie był stary zardzewiały kapsel od innego piwa ,mamy tę butelkę do wglądu i wielu świadków. Coś chyba w firmie poszło nie tak .
Pozdrawiam i myslę gdzie oddać tę butelkę .
W takich przypadkach zawsze należy kontaktować się z firmą i poinformować również sklep, w którym piwo zostało zakupione. Możliwe, że doszło do „wypadku” podczas produkcji/mycia butelek i więcej piw jest wadliwych.
super wygląd i smak