Strona główna FELIETONY Whisky szkocka czy irlandzka? Która jest najlepsza?

  Whisky szkocka czy irlandzka? Która jest najlepsza?

  712
  0
  Szkocka czy irlandzka?

  Whisky na pierwszy rzut od razu kojarzy nam się ze Szkocką. Pomimo tego, że pod względem historycznym jej korzenie sięgają samej Irlandii. Do tej pory właściwie Szkocja i Irlandia są największymi producentami whisky na całym świecie. Oba kraje sąsiadują ze sobą, natomiast ich trunki posiadają kilka odrębnych specyfikacji, które finalnie odróżniają je od siebie.

  Z czego jest i jak powstaje Szkocka whisky?

  Oryginalna szkocka whisky produkowana jest tylko w Szkocji. Single malt to whisky wytwarzana w 100% ze słodu jęczmiennego. W tym przypadku jęczmień zostaje poddany procesowi wędzenia dymem torfowym, co nadaje trunkowi wyjątkowego charakteru. Zdarza się, że whisky jest mieszana z innymi gatunkami nazywanym potocznie blended. Podobnie jak w przypadku whiskey Irlandzkiej, okres dojrzewania w dębowych beczkach wynosi przynajmniej 3 lata.

  Jak widać istnieje bardzo dużo podobieństw pomiędzy whisky Szkocką, a Irlandzką whiskey. Natomiast każdy element ma duże znaczenie, począwszy od użytych surowców, po destylację i sposób leżakowania. Najlepsze i najbardziej popularne marki oraz rodzaje szkockiej whisky online znajdują się na tej stronie https://www.alkoholeswiata24.pl/whisky-szkocka

  Whisky Szkocka – rodzaje

  Single Malt Scotch

  Scotch Whisky Single Grain

  Blended Scotch Whisky

   Scotch Whisky Blended Malt

  Blended Grain Scotch Whisky

  Czym się różni whisky Szkocka od whiskey Irlandzkiej?

  Pierwszą najbardziej widoczną różnicą jest już sama etykieta na butelce. Tutaj możemy zauważyć, że pisownia jest nieco inna. Szkocka whisky pisana jest bez ”e”, natomiast klasyczna whiskey Irlandzka posiada w swoim nazewnictwie ”e”. Pod tym względem między innymi została podkreślona jej wyjątkowość.

  Prawdziwa Irlandzka whiskey

  Irish Whiskey, produkowana jest tylko na terenie Irlandii. Oryginalna Irlandzka whiskey powstaje z mieszanki różnych zbóż. Głównie z jęczmienia słodowego i niesłodowego. Którego ziarna suszone są gorącym powietrzem, a nie dymem. Okres leżakowania w drewnianych beczkach lub alembikach musi wynosić nie mniej niż 3 lata. Najlepsze, wieloletnie butelki oraz wszystkie możliwe rodzaje irlandzkiej whiskey znajdziecie na stronie https://www.alkoholeswiata24.pl/whisky-irlandzka

  Whiskey Irlandzka – rodzaje

  Irish Malt Whiskey

  Irish Blended Whiskey

  Irish Grain Whiskey

  Która whisky jest najlepsza?

  Sposób produkcji i destylacji whisky szkockiej i whiskey Irlandzkiej wpływa na charakter obu alkoholi. Whisky Szkocka poddawana jest dwukrotnej destylacji, natomiast w przypadku whiskey Irlandzkiej trzykrotnej.

  Whisky Szkocka jest bardziej wyrazista w smaku i aromacie. Może przyjąć nuty dymne, morskie lub wręcz solankowe, które są wyraźnie wyczuwalne.

  Irlandzka whiskey z kolei podbija serca swoim łagodnym charakterem. Jest delikatniejsza i przyjemna w konsystencji. Posiada nuty karmelowe, orzechowe, a nawet cytrusowe.

  Wszystko pod względem wyboru odpowiedniej butelki zależy tylko i wyłącznie od naszych upodobań i gustu.

  Jak i z czym pić whisky?

  Whisky jest mocnym alkoholem, który ma w sobie 40% objętości. Dosyć popularnym sposobem serwowania whisky jest mieszanie go z coca-colą. To jest zrozumiałe, dlatego, że whisky jest dla niektórych osób bardzo intensywna. Często, aby zneutralizować smak whisky miesza się ją z sokiem jabłkowym, wiśniowym, spritem, lub podaje się ją na lodzie.

  Nie ma jednoznacznych zasad ani reguł jeżeli chodzi o sposób podawania i picia whisky.

  Jeżeli natomiast chcemy degustować prawdziwą Szkocką whisky lub Irlandzką whiskey, musimy robić to, jak prawdziwi koneserzy tego gatunku. Najczęściej podaje się whisky w szklankach z grubego szkła albo specjalnych kieliszkach, które przypominają swoim kształtem tulipan. To najlepsza forma celebracji whisky, dlatego, że możemy najlepiej uchwycić cenne walory aromatyczne trunku. Kiedy delikatnie zakręcimy naczyniem, uwalniamy w ten sposób zapach owoców, drewna, wodę morską i słodycz. Wszystko zależy od whisky, którą wybierzemy. Najlepiej ująć na początek mały łyk i chwilę zatrzymać w ustach. Ważne jest również podanie whisky w temperaturze pokojowej. Wtedy nasze kubki smakowe będą mogły uchwycić to, co wyjątkowe. Jeśli szukasz innych rodzajów najlepszej whisky znajdziesz tu: https://www.alkoholeswiata24.pl/whisky-online

   

  Twoja ocena

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Wpisz treść komentarza
  Proszę podać swoje imię tutaj
  Captcha verification failed!
  Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!